Włoskie tradycje picia wina

Unrecognizable person, holding a bottle of red wine, is pouring some red wine in a wine glass.

Włosi oraz wszyscy mieszkańcy południowej Europy mają bardzo mocno zakorzenioną tradycję picia wina. Jest to wręcz narodowy trunek. Wina włoskie są niezwykle popularne we Włoszech, w których jego spożycie jest nieporównywalnie większe niż w Polsce i innych krajach słowiańskich. Poza popularnością lokalną, wina produkowane w Italii cieszą się uznaniem na całym świecie, a eksperci od win twierdzą, że produkty pochodzące z Włoch należą do ścisłej, światowej czołówki. Z całą pewnością jest to argument przemawiający za tym, aby zainteresować się produktami pochodzącymi z tamtego regionu.

Jak daleko sięgają włoskie tradycje winiarskie?

Historia produkcji napojów z fermentowanych owoców sięga tysięcy lat. Wina włoskie, których tradycje znamy do dzisiaj, pochodzą z przed kilkuset lat, gdy zaczęto produkować wina na masową skalę. Tak, jak w Polsce za najpopularniejszy napój codzienny uchodziło kiedyś piwo, tak w krajach śródziemnomorskich ogromną popularność osiągnęło wino. Było ono tam produkowane zarówno na specjalne okazje, jak również do codziennego spożycia, które było bardzo duże. Te tradycje pozostały do dzisiaj i przeciętny Włoch pije nawet kilkukrotnie więcej wina więcej, niż statystyczny Polak.

Wina włoskie w Polsce

Taka sytuacja ma związek z tym że wino jest tam traktowane jak trunek, który pija się codziennie. Oczywiście na co dzień pije się zaledwie jedną czy dwie lampki, a nie całą butelkę. Trend rosnący na rynku win jest również widoczny w Polsce. Wina włoskie oraz ogólnie wina, zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością wśród konsumentów, którzy coraz chętniej sięgają po ten rodzaj alkoholu, zamiast po piwo lub alkohole mocniejsze.