Moda, a zdrowy wzrok!

Ciemne okulary – jakże powszechnie kojarzony ze światem mody dodatek! Ciekawostka jest jednak to, że żadne soczewki przeciwsłoneczne nie miały pierwotnie „modowego” zastosowania. Pierwsze szkła przyciemniane, opracowane przez Williama Crooksa miały zastosowanie w – wspomaganiu codziennego funkcjonowania u pacjentów z kiłą. Wielu bowiem cierpiało na zaawansowane stadia neurologiczne syfilisu, do których objawów zaliczał się m.in światłowstręt!

Od kiły do wybiegu!

Cóż, ten śródtytuł jest dość prowokacyjny, jednakowoż dobrze pokazuje jak zmienna jest historia soczewek przyciemnianych i jak ciekawe są różne zastosowania tego rodzaju szkieł. Pierwotne pojawienie się kultowego wciąż modelu Aviator wcale nie jest związane z pokazami mody dla lotników, a realnymi potrzebami amerykańskich pilotów, którzy chcieli w bezpieczny i komfortowy sposób latać. Często narażeni oni byli na oślepiające słońce a manewrowanie w warunkach zerowej widoczności i nagła zmiana akomodacji i szeroki szpary powiekowej doprowadzić mogła do katastrofy.

Sprawdź https://www.hoyavision.com/pl/odkryj-produkty/dla-uytkownikow/soczewki-barwione-i-przeciwsoneczne/!

Niesamowita historia ciemnych szkieł!

Dalszy rozwój, jaki przeszły soczewki przyciemniane związany jest już bezpośrednio ze światem mody – szczególnie dobrze to widać w kontekście takich rozwiązań, jak Wayfarer, Lennonki i innych okularach. Okulary są wykorzystywane jako element image, sposób na ukrycie swojej tożsamości lub jako narzędzie chroniące osoby niewidome przed nieprzychylnym oglądaniem ich nieskoordynowanych gałek ocznych przez osoby mijane na ulicy. Okulary przyciemniane zaczęto zastosować w sporcie, lotnictwie, podróżach oraz w profilaktyce medycznej u pacjentów z uszkodzeniem rogówki, siatkówki lub po operacjach okulistycznych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*