Jak rozpoznać czy dziecko ma astygmatyzm?

Two contact lenses with reflections on blue surfaces.

Jeśli chodzi o dziecięce problemy ze wzrokiem – astygmatyzm jest bardzo częstym. Liczne badania wskazują, że ma go niemal 25% bardzo małych dzieci (od 6 miesięcy do 1 roku życia), ale wiele dzieci z wyrasta z tej wady wzroku. Stąd, zanim osiągną wiek szkolny (5 lub 6 lat), już tylko około 9% dzieci cierpi na astygmatyzm.

Jakie są objawy astygmatyzmu?

Aby wiedzieć, czy należy się martwić o astygmatyzm u dziecka – przede wszystkim powinno się znać oznaki, które mogą na to wskazywać. Do najczęściej wymienianych należą: częste skargi na bóle głowy, dotyczące zmęczenia oczu (zwłaszcza po przeczytaniu), czy też niewyraźne lub zniekształcone widzenie. Można też zauważyć, że dziecko stale mruży bądź przymyka oczy. Przechylanie głowy lub jej obracanie, aby lepiej widzieć – także może świadczyć o astygmatyzmie. Jeśli zauważysz takie objawy i będziesz chcieć się upewnić, co do zasadności swoich obaw – najlepiej umów się na dokładne badanie wzroku u okulisty. Jeśli Twój przedszkolak wykazuje którykolwiek z tych objawów jest to najlepsze co możesz zrobić. Zapraszamy na https://coopervision.pl/troska-o-wzrok-i-zdrowie-oczu/co-jest-astygmatyzm

Czy można skorygować astygmatyzm?

Tak! Astygmatyzm można zwykle skorygować za pomocą odpowiednio dobranych okularów lub soczewek kontaktowych, chociaż mogą one nie być konieczne. Niektóre dzieci, które mają tylko niewielki stopień astygmatyzmu i nie mają dodatkowo krótkowzroczności lub dalekowzroczności, mogą ich wcale nie potrzebować. Warto jednak pamiętać, że astygmatyzm, który nie jest odpowiednio leczony, może prowadzić do innych chorób, a nawet utraty wzroku. Zatem, jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące wzroku dziecka, umów się na spotkanie ze specjalistą.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*