Dlaczego ogród powinien być dobrze zaplanowany?

RonPorter / Pixabay

Kupując dom, większość osób nie zastanawia się nad aranżacją ogrodu. Pomysły pojawiają się dopiero po jakimś czasie, kiedy nieruchomość jest już wykończona i zamieszkała. Wówczas można śmiało przystąpić do planowania ogrodu. Profesjonalny projektant ogrodów jest w takiej sytuacji bardzo pomocny, ponieważ fachowym okiem jest w stanie szybko ocenić możliwości danej przestrzeni i rozplanować ją we właściwy sposób. Ogród powinien być bowiem nie tylko ładny, ale również funkcjonalny.

Jakie rozwiązania może zaproponować projektant ogrodów?

Wiele zależy tu od konkretnego zlecenia. Najczęściej jego praca polega na:

  • zapoznaniu się z terenem, jego ukształtowaniem i powierzchnią,
  • doborze odpowiednich gatunków roślin, które sprawdzają się w danym klimacie, nasłonecznieniu i przy konkretnej glebie,
  • rozplanowaniu sadzenia roślin, a także podziału ogrodu na strefy wypoczynkową i rekreacyjną.

Projektant ogrodów może też zająć się oświetleniem, doborem odpowiednich mebli ogrodowych, czy nawet systemu nawadniającego. Wszelkie szczegóły można ustalić z nim indywidualnie.

Funkcjonalny ogród

Aby móc miło spędzać czas w swoim ogrodzie, warto się przyłożyć podczas jego zakładania. Musi tam znaleźć się miejsce na ekspozycję pięknej roślinności, ale również przestrzeń do zabawy dla dzieci, czy też wypoczynkowa dla dorosłych. W ogrodzie mogą znaleźć się ławeczki, ścieżki z kamyczków i wiele innych ciekawych rozwiązań, jeśli tylko pozwala na to powierzchnia. Ważne jest, aby można było tam miło spędzić czas wolny.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*